Przejdź do treści
Strona Facebook (nowe okno) Strona Youtube (nowe okno) Strona Issuu (nowe okno)

Wspólnie oddajmy hołd Żołnierzom Wyklętym

wtorek, Luty 23, 2016

28 lutego 2016 r. w całej Polsce po raz czwarty organizowany jest projekt "Tropem Wilczym. Bieg Pamięci Żołnierzy Wyklętych" przez Fundację Wolność i Demokracja. Główną ideą projektu jest oddanie hołdu żołnierzom polskiego podziemia antykomunistycznego działającego w latach 1944-1963, a także szerzenie wiedzy na ten temat w społeczeństwie. Duże zainteresowanie projektem świadczy o tym, że idee i wartości, o które walczyli Żołnierze Wyklęci są wciąż żywe i aktualne.

Żołnierze Wyklęci byli działaczami powojennego podziemia antykomunistycznego. Do końca pozostali wierni złożonej przysiędze żołnierskiej, nie zgadzając się na współpracę z władzą komunistyczną. Powojenna władza Polski Rzeczpospolitej Ludowej określała ich faszystami oraz bandytami. Odebrano im wszelkie prawa. Poszukiwani, więzieni, mordowani w katowniach Urzędu Bezpieczeństwa oraz Informacji Wojskowej. Dopiero w 2011 r., dzień 1 marca ustanowiono świętem państwowym upamiętniającym żołnierzy polskiego podziemia - Narodowym Dniem Pamięci "Żołnierzy Wyklętych".

Augustów jest jednym ze 160 miast (nie tylko z Polski) biorących udział w ogólnopolskim biegu pamięci "Tropem Wilczym. Bieg Pamięci Żołnierzy Wyklętych". Przygotowane zostały trasy na dystansie 1000 m, 5000 m oraz 1963 m. Ten ostatni dystans symbolizuje datę zastrzelenia ostatniego z Wyklętych - Józefa Franczaka o pseudonimie "Lalek".

Program obchodów Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych w Augustowie:

10:15 - złożenie kwiatów przed „Domem Turka" - miejscem kaźni żołnierzy antykomunistycznego podziemia
Miejsce: ul. 3 Maja 16

10:30 - msza święta w intencji Żołnierzy Wyklętych
Miejsce: Bazylika Mniejsza Najświętszego Serca Jezusowego

11:40 - złożenie kwiatów pod Pomnikiem Żołnierzy Polski Podziemnej poległych na kresach II RP w latach 1944 - 1954
Miejsce: ul. Portowa

12:00 - Tropem Wilczym. Bieg Pamięci Żołnierzy Wyklętych na dystansach 1000 m, 1963 m i 5000 m.

Miejsce: ul. Zarzecze, Bulwary jeż. Necko przy Amfiteatrze

W trakcie wydarzenia planowane są także: prezentacja losów Żołnierzy Wyklętych, zapalenie zniczy na grobach Wyklętych na augustowskim cmentarzu, zbiórka publiczna na pomnik upamiętniający Polaków - ofiary Wielkiego Głodu na terenach Związku Sowieckiego w latach 1932-33.

Organizator ogólnopolski: Fundacja Wolność i Demokracja
Organizatorzy lokalni: Powiat Augustowski, Urząd Miasta Augustowa, Centrum Sportu i Rekreacji w Augustowie, Klub Historyczny im. Armii Krajowej w Augustowie.

 

Galeria: 

« Powrót do aktualności