Przejdź do treści
Strona Facebook (nowe okno) Strona Youtube (nowe okno) Strona Issuu (nowe okno)

Dla kuracjusza

Augustów od okresu międzywojennego jest znanym i cenionym kurortem letnim. Odwiedzający miasto zachwycają się zdrowotnymi właściwościami tutejszego powietrza i warunków naturalnych. O status uzdrowiska miasto zabiegało już w latach 60-tych. W grudniu 1970 roku Augustów uzyskał częściowe uprawnienia uzdrowiska, a sanatorium „Budowlani” pierwszych kuracjuszy zaczęło przyjmować w 1976 roku. W październiku 1993 roku miasto uzyskało status uzdrowiska.

Puszcza Augustowska oraz otaczające Augustów jeziora i rzeki tworzą wyjątkowe warunki klimatyczne. Ulgę odczuwają tutaj osoby mające problemy z drogami oddechowymi, układem krążenia, chorobami reumatycznymi. Specyficzny mikroklimat bogaty w olejki eteryczne i fitocydy oraz wysokiej jakości złoża borowiny stwarzają idealne warunki do leczenia wszelkiego rodzaju schorzeń, w tym chorób reumatycznych i narządów ruchu.

W 2015 roku odkryte zostało w granicach miasta nowe złoże borowiny, która stosowana jest w leczeniu chorób reumatycznych, w chorobach mięśni czy stawów. Augustowska borowina otrzymała certyfikat jakości, który umożliwia zastosowanie jej także do produkcji kosmetyków. Już wkrótce kuracjusze odwiedzający Augustów będą mieli możliwość skorzystania z zabiegów z wykorzystaniem lokalnej borowiny o bardzo wysokich właściwościach leczniczych.

Augustów słynie również z wody mineralnej. Pierwszą „Augustowiankę” wyprodukowano 22 lipca 1972 roku. Woda wydobywana jest z jednego z najgłębszych ujęć w Polsce (482 m), z samego serca Puszczy Augustowskiej. Wyróżnia się ona stałym składem chemicznym, w tym posiada aż siedem składników o wartościach leczniczych. „Augustowianka” posiada wyjątkowe właściwości smakowe i odżywczo-zdrowotne. Do dziś cieszy się wielkim uznaniem mieszkańców Augustowa, jak też smakoszy z całego kraju i zagranicy. 

« Powrót do strony głównej